Română (România)

Alternative content

Click on the slide!

Rombat - numarul 1 producatori de acumulatori din Romania

Rombat devine sponsor oficial al competitiei Dunlop Romanian Superbike. Multumim Rombat pentru sustinerea sportului pe doua roti in Romania! www.rombat.ro

Click on the slide!

News >> Latest

  Forma finala a calendarului competitional Dunlop Romanian Superbike 2014: MARTIE Etapa 1: - 28-30 martie…

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Gala Dunlop Romanian Superbike 2014




Sambata 1 noiembrie a avut loc Gala Campionilor Dunlop Romanian Superbike 2014. In cadrul evenimentului gazduit de Expat Pub din centrul vechi al capitalei au fost decernate trofeele si medaliile pentru cei mai buni sportivi la cele 4 categori din campionat. 
Sezonul 2014 a marcat prima etapa pe pamant romanesc pe circuitul Motorpark, la ultima etapa din campionat.  Atat organizatorii cat si participantii au fost impresionati de numarul mare de spectatori, aproximativ 5000, care au aplaudat la scena deschisa spectacolul oferit de pilotii Dunlop Romanian Superbike. 
Intr-o atmosfera prieteneasca, specifica motociclistilor, festivitatea de premiere a debutat cu prezenta cantaretei Catalina Bejenaru care a incatat audienta si a invitat participantii la petetrecerea de Karaoke ce a precedat festivitatii de premiere.
La clasa regina, Dunlop Romanian Superbike, primele doua locuri au ramsa neschimbate  fata de sezonul trecut, Catalin Cazacu , Bgs Motorsport, reusind sa se impuna in fata lui Ionut Mistode, Firemotorsport, dupa 7 etape, multe dintre ele cu o disputa electrizanta intre cei doi.
Pe locul 3 s-a situat Cosmin Costescu de la Taifun Racing Timisoara, iar la o diferenta foarte mica de doar un punct, s-a situat Iosif Ureche de la Crazy Snails Bistrita.

Clamentul primilor 10 sportivi premiati la clasa Dunlop Romanian Superbike:
1 21 Catalin Cazacu  BGS Motorsport 200 puncte
2 6   Ionut Mistode  Firemotorsport 152
3 9   Cosmin Costescu  Taifun Racing 89
4 24 Iosif Ureche  Crazy Snails Bistrita 88
5 33 Zoltan Zsigmond  Amckart Team 77
6  30  Razvan Ponoran  Team33Cluj 61
7 142  Razvan Filipeanu  Firemotorsport 57
8 77 Andrei Novaceanu  Pimoto racing 53
9 72 Petre Pop  Firemotorsport 51
10 227 Alexandru Moldovan  Taifun Racing 41

In cadrul Superbike Challenge, clasa internationala,  locul trei a fost ocupat de pilotul Barda Gal din Israel care i-a urmat pe Catalin Cazacu si Ionut Mistode in calsamentul final 2014.
La clasa Supersport, tensiunea a persistat pana la finalul ultimei etape, Titus Cun si Emil Draghici si-au disputat titlul  pana in ultima tura a competitie.  Cu ceva ghinion Emil Draghici a cazut in prima cursa a ultimei etape si nu a mai putut sa recupereze punctele pierdute.  Titus Cun devine primul oradean care castiga competitia la clasa de 600 centrimetri cubi.
Clasamentul primilor 10 piloti ai clasei Supersport:
1 10 Titus Cun   Oradea 140 puncte
2 25 Emil Draghici     Amckart Team 121
3 10 Dan Segev     SBK ISRAEL TEAM 101
4  7 Alin Nasaudeanu  Firemotorsport 82
5 138 Aron Romocea  Pascota Racing Ghiroc 60
6 117 Ionut Pasere  Century team 52
7  20 Ionel Pascota Pscota racing50
8  83 Alex Burac  Firemotorsport 40
9  53  Victor Mihailescu  Team33Cluj 37
10  3 Goran Tsarvishki  Bulgaria 35


Clasamentul  clasei GP RACER Rookies Cup 1000 :
1 26 Alex Szekely  Team33Cluj 156
2 123Pap Bela  Prompt Bike Oradea  90
3 55 Grig Alexandrescu  Taifun Racing  81
4 112 Stefan Marinescu Pro Bike Bucuresti 71
5 01 George Cibu Alba Iulia 70
6 66 Eddy Ninja  SBK ISRAEL TEAM 59
7 22 Mihai Iuliu   Bucuresti 57
8 40 Adrian Zelca  Constanta Moto Racing Team  45
9 59 Victor Chirita  Firemotorsport 38
10 918 Ciprian Trifan Nectarie   Bucuresti 23

Clasamentul  clasei GP RACER Rookies Cup 600 :
1 27 Adrian Sabau  Prompt Bike Oradea 127 puncte
2 82 Simut Silviu   Pascota Racing 123
3 25 Antal Lorand-Tamas  Prompt Bike Oradea  103
4 29 Silvio Muzzalupo  Prompt Bike Oradea  97
5 251 Horia Poradici   Bucuresti 57
6 26 Mickael Rosati  Franta 50
7  31 Marian Ovidiu  Crazy Snails Bistrita  43
8 707 Sorin Ghinea  Firemotorsport  37
9 96 Adrian Liviu Petrovici   Constanta 36
10 151 Elia Elhasid  Israel 27

Cel mai bun debutant al clasei Superbike a fost desemnat Iosif Ureche, care desi a intampinat numeroase probleme tehnice in primele etape, a reusit sa revina in forta si sa amenite pozitia a treia din clasamentul final.

O distinctie speciala a fost acordata domnului Costin Oprea, echipa BGS Motorsport, pentru cel mai bun team manager din campionat. Nominalizati au mai fost, Victor Nemes – AMCKART Bucuresti, Cosmin Costescu – Taifun Racing Timisoara si Victor Mihailescu- Team33Cluj.

Cristina Udrescu a fost premiata pentru cea mai rapida prezenta feminina pe circuit.

Michael Rosati a castigat concursul de popularitate cu cea mai sustinuta poza din cadrul Tombolei ROSBK.

Ionut Mistode, organizator: “Incepand cu sezonul 2015 vom putea programa etape in Romania, la care odata cu finalizarea infrastructurii circuitului Motorpark, sa permita transmisii TV in direct.
Suntem bucuroși că am atras un nou partener important alături de noi: cea mai mare companie producătoare de baterii de la noi din țară ROMBAT. Alături de partenerul nostru tradițional DUNLOP, ROMBAT vine să susțină perofrmanța 100% românească. Si nu in ultimul rand multumim sponsorilor, Motorpark, Bel-Ray, Thermal Technology si FCP.ro.

Invit și alți parteneri să ni se alăture. Fără sprijinul lor financiar, organizarea unor curse profesioniste de anvergură, devine o încercare estrem de dificilă.”

 

Felicitari tuturor participantilor si a membrilor echipelor participante!

 
Gala Campionilor 2014

Va invitam sambata 1 noiembrie, orele 19:30, in Expat Pub, Str Blanari 21 din Bucuresti, pentru ai aplauda pe cei mai buni sportivi ai anului. Primi 10 sportivi ai fiecarei clasa vor fi chemati in fata publicului.

Dupa festivitatea de premiere va rugam sa va pregatiti vocile pentru o petrecere Karaoke. Sportivi  care se afla in primele 10 pozitii din clasamentul fiecarei clase, Superbike, Supersport, GPracer Rookies CUP 1000 si GPracer Rookies CUP600 sunt rugati sa confirme prezenta prin mail la Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza .

 

 
«ÎnceputAnterior12345678910UrmătorSfârşit»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
   
 
Round Data
Rijeka 28 - 30 Mar 2014
Pannonia Ring 30 Mai - 01 Iun 2014
SlovakiaRing Slovakia 20 - 22 Iun 2014
automotodrombrno 11 - 13 Iul 2014
Most Czech Republic 01 - 03 Aug 2014
Hungaroring Hungary 22 - 24 Aug 2014
Bucuresti 03 - 05 Oct 2014
 

Clasament 2014

Pos    Pilot     Puncte
1 Cazacu   175
2 Mistode   124
3 Gal   113
4 Costescu   64
5 Ureche   57
6 Zsigmond   50
7 Filipeanu   42
8 Ponoran   39
9 Pop   36
10 Novaceanu   34
11 Moldovan   30
12 Mitov   26
13 Trock   24
14 Enescu   21
15 Vargolici   21
View full table 








;list=UU5KI1DiE_na5iufWFyGgK7w



;list=UU5KI1DiE_na5iufWFyGgK7w





Serres May SBK races

Serres May SSP race

Brno SBK race 2

Brno SS Race

Brno SBK race 1



" rel="lightbox;width=480">

Stire B1 TV - Brno

Etapa VI Pannoniaring Septembrie 2008

SBK SSP

Etapa V Serres August 2008

SBK SSP

Etapa IV Pannoniaring Iulie 2008

SBK SSP

Etapa III Most Mai   2008

SBK SSP

Etapa II Hungaroring Aprilie  2008

SBK SSP

Etapa I Serres Marie  2008

SBK SSP